Combat Hosin-sul

Nazwa Combat stała się bardzo popularna w środowisku służb mundurowych, trenerów sztuk i sportów walki. System opiera się na sztukach walki np. Ju-Jitsu, Karate, Taekwon-do, Bass 3 itp. Nie jest istotne, która sztuka walki ma większy wpływ na skuteczność, lecz istotą jest wspólny cel czyli realna samoobrona.

Combat ma na celu naukę skutecznej, prostej metody walki wręcz popartej taktyką i strategią. Najczęściej spotykany jest w służbach mundurowych, niezmiernie przydatny w zależności od specyfiki pełnienia służby. Inaczej powinni być nauczani komandosi wojskowi, których zadaniem jest szybka likwidacja wroga. Inaczej zaś policjanci, których rolą jest obezwładnienie przestępcy.

Inspiracją do napisania programu było przestudiowanie wraz z analizą wielu systemów walki połączone z metodyką nauczania oraz przetransportowanie skuteczności technik w nauczaniu osób cywilnych.

Twórcą programu jest mistrz Grzegorz Wyszomierski absolwent AWF Gdańsk, trener Taekwon-Do, Instruktor Techniki i Taktyki podejmowania interwencji Służb Mundurowych. Wieloletnia praktyka w służbach mundurowych oraz wymiana doświadczeń z innymi instruktorami służb mundurowych, przyczyniła się do usystematyzowania technik zawartych w tym programie.

 

Polska Federacja Combat Hosin Sul – organizacja która została oficjalnie za rejestrowana w 2006 roku. Prace nad jej utworzeniem trwały 10 lat. Jej założycielem i głównym mistrzem jest Grzegorz Wyszomierski. Wieloletnia praktyka w służbach mundurowych jako szkoleniowiec, oraz wymiana doświadczeń z innymi instruktorami różnych systemów, przyczyniła się do usystematyzowania technik zawartych w Combat Hosin-Sul. Większość technik zaczerpnięta jest z koreańskich sztuk walki takich jak: Taekwon-do, Hapkido, Kyok Sul. Zdecydowała o tym, iż system ten będzie bazować w większości na technikach koreańskich. Dodatkowo dodano techniki występujące w nauczaniu formacji militarnych wraz ze strzelaniem i taktyką.

ZASTOSOWANIE

Combat Hosin-Sul ma na celu naukę skutecznej, prostej metody samoobrony oraz walki wręcz popartej taktyką i strategią. Najczęściej spotykany jest w służbach mundurowych, niezmiernie przydatny w zależności od specyfiki pełnienia służby. Inaczej nauczani są żołnierze, których zadaniem jest szybka likwidacja wroga a inaczej zaś policjanci, których rolą jest obezwładnienie przestępcy. Combat Hosin Sul ma zastosowanie również w życiu osób cywilnych. Combat Hosin-Sul jest bardzo dobra formą uzupełnienia sztuk walki, dodatkowo system ten cały czas rozwija się czerpiąc nowe rozwiązania techniczno metodyczne.

STOPNIE I EGZAMIN

W Combat Hosin-Sul występuje 5 stopni uczniowskich:

 

  • żółty
  • zielony
  • niebieski
  • czerwony
  • brązowy

 

Stopni mistrzowskich jest 9.

 

Aby przystąpić do egzaminu na I stopień mistrzowski trzeba trenować od 3 do 5 lat. Egzaminy na stopnie Mistrzowskie zawierają dodatkowo zakres techniczny, który składa się ze strzelania, walki nożem, pałą wielofunkcyjną typu Tonfa, pałką teleskopową, obronę przed niebezpiecznymi narzędziami oraz umiejętnością rozbijania twardych przedmiotów. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą utytułowani instruktorzy i trenerzy z poszczególnych sztuk walk oraz systemów.

SZKOLENIE

I etap Szkolenie polega na nauce samoobrony. II etap Adepci szkoły uczą się walki wręcz na przykładzie Boksu, Kick Boxingu, Taekwon-Do, Hapkido. III etap Jest to nauka techniki i taktyki podejmowania interwencji. IV etap Jest usportowiony, gdyż członkowie PFC mogą startować w zawodach w różnych Federacjach oraz wielu formułach w celu rozwijania cech psychomotorycznych.

 

COMBAT HOSINSUL OBECNIE

System ten jest rozwijany w takich służbach jak: ABW, CBŚ, BOR, ŻW, SOK, Policji, Straży Miejskiej, Służba Więzienna, Agencje Ochrony. Federacja współpracuje m.in. z Organizacjami Ogólnopolskimi Taekwon-Do, Europejską Federacją Hapkido, Polskim Związkiem Instruktorów Służb Mundurowych, Polską Federacją Dalekowschodnich Sztuk Walki i Sportów Walki. Na podstawie większości technik Combat Hosin Sul powstał Polski System Walki Wręcz HALLER.

ŹRÓDŁO: http://combat-polska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *